Aile Danışmanlığı

Aile Danışmanlığı2019-01-20T20:23:28+00:00

Project Description

Aile Danışmanlığı

Aile toplumun temelini oluşturur. Bu yüzden ailenin sağlıklı olması aslında sağlıklı bir toplum demektir. Aile yapısı dinamik bir yapıdır. Hem aile içindeki ilişkilerden hem de aile dışındaki ilişkilerden etkilenir. Bu etkilenme ister istemez aile içindeki ilişkilere de yansır. Aileler de toplumu etkilerler. Bir toplumda ne kadar fonksiyonelsiz aile varsa toplum da bu durumdan etkilenecektir.

Aileler içindeki kişilerden oluşan bir sistemdir. Bu sistem içinde alt sistemler barındırır. Anne-baba, anne-çocuk, baba-çocuk gibi. Bu sistemler hem kendilerini hem de diğer sistemleri etkilerler. Örneğin anne-baba sistemindeki sorunları anne ve babanın diğer sistemleri ile olan ilişkilerini etkiler. Yani bu benim eşimle aramdaki bir sorun ben bunları çocuğuma yansıtmam demek her zaman için doğru olmayabilir. Evet gün içindeki küçük sorunlar yansıtılmasa da büyük problemler diğer sistemleri etkileyecektir.

Aile danışmanlığı’da işte bu noktada ailelere destek vermeyi amaçlar. Aileler mevcut sorunlarını kendi belirledikleri şekilde çözmek isterler. Ama bu çözümlerin etkililiği konusu tartışılır. Çünkü sorun devam ediyorsa bir yerlerde çözülmemiş hala bir şeyler var demektir. Aileler uzun süre bu etkisiz çözüm yolları ile iletişim kurmaya devam ederler. En sonunda işler daha da içinden çıkılmaz bir hal almaya başlayınca yardım alma ihtiyacı hissederler.

Aile Danışmanları sitemleri tek tek ele alır. Her sistemle ayrı çalışmalar yapar. Sonra sistem içi ve sistemler arası iletişimi güçlendirici çalışmalar yapar. En sonunda aile bireylerine eğitim vererek sorunlarının kendilerinin çözmelerine yardımcı olacak beceriler kazandırır. Bu kazanılan beceriler sadece ailedeki sorunları çözmekle kalmaz. Aile bireylerinin her biri için öz-güven duygusunun gelişmesine, aileye aidiyet duygusunun artmasına ve kişilerin birbirlerine bağlanmalarına da yardımcı olur.

Randevu Al

Her konuda bana danışabilirsiniz. Randevu almak ya da aklınıza takılan sorular için çekinmeden aşağıdaki formu doldurup bana yollayabilirsiniz.
En kısa zamanda sizinle iletişime geçeceğim.