Çocuklarda Davranış Bozuklukları

Çocuklarda Davranış Bozuklukları2019-01-20T20:40:21+00:00

Project Description

Çocuklarda Davranış Bozuklukları

Davranış bozuklukları; çocuğun iç çatışmalarının dışa vurumudur. Çoğu zaman kendini ifade ediş şeklidir. Çocuk çevresinden ne gördüyse onu taklit eder. Çevre derken öncelikle aile ondan sonra yaşına göre okul veya arkadaş çevresi en büyük çevre faktörleridir. Yetişkinler iç motivasyonlarıyla davranış kalıpları oluşturabilirler. Çok nadir dışarı çıkan ama bir yandan da sosyal olmak isteyen birinin kendini çıkmaya zorlaması hatta bunun için program yapması buna örnek verilebilir.

Çocuklarda durum farklıdır. Çocuk algılayan, yorumlayan ve yorumları kendine göre uyarlayan bir kayıt makinesi gibidir. Çocuk iki yaşında eline kitabı alıp nasıl davranabileceğine dair ipuçları edinemez. Ne yapacak? Tabi ki çevresini inceleyecek. Önce ailesine bakacak. Kendisini nasıl dinliyorlar, nasıl cevap veriyorlar, diğer insanlar birbirlerine nasıl davranıyor, neler söylüyor ? Anne-baba arasındaki sorunları nasıl çözüyor? Verilen sözler tutuluyor mu? Kuralları nereye kadar zorlayabiliyor? gibi soruların cevaplarını alır ve bunlara göre davranış kalıpları oluşturur.

Hatta bu kalıpları kişiden kişiye veya mekandan mekana değiştirebilir. Okulda ve evde farklı davranabilir ya da anne ve baba ile farklı şekilde iletişim kurabilir. Ama bir davranışın bozuk olduğuna karar verebilmek için bazı kriterler vardır.

Öncelikle davranış çocuğun yaşına uygun mu değil mi karar vermek gerekiyor. 2 yaş çocuğu kabul etmez. çok hareketlidir. Çünkü dünyayı tanıyordur. Özerk olmak ister. ya da 3-5 yaş çocuğu konuşmayı öğrenmiştir. Hayal dünyası çok geniştir ve yalanı ayırt edemediği için gerçek olmayan şeyler söyleyebilir. İkinci kriter yoğunluk problem denilen davranışı ne sıklıkta yapıyor. Çok keyif aldığı ortamlarda çok hareketli ama normal zamanlarda o kadar hareketli değilse bunu problem davranış olarak kabul edemeyebiliriz.

   ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi – cuma 10:00 – 20:00
Cumartesi 10:00- 20:00
Pazar 10:00- 20:00

  +(90) 555 102 38 73

   ADRES

Randevu Al

Her konuda bana danışabilirsiniz. Randevu almak ya da aklınıza takılan sorular için çekinmeden aşağıdaki formu doldurup bana yollayabilirsiniz.
En kısa zamanda sizinle iletişime geçeceğim.