Gelişim Testleri

Gelişim Testleri2019-01-20T20:36:20+00:00

Project Description

Gelişim Testleri

Gelişim hayat boyu devam eden dinamik bir süreçtir. Gelişim çok yönlüdür. Fiziksel, zihinsel, sosyal gibi birçok alanı vardır. Bugüne kadar farklı psikologlar gelişimi farklı açılardan değerlendirip farklı teoriler öne sürmüşler. Hepsinin buluştuğu nokta ise “denge” dir. Gelişim alanları birbiriyle denge içinde ahenk içinde olmalıdır. Fiziksel gelişim normal ya da ilerideyken sosyal gelişimin geride kalması sorunlara yol açacaktır. Özellikle de ilk 6 yaş bütün gelişim basamakları içinde en çok dikkat edilmesi gereken dönemdir. Bu dönemde gelişim çok hızlı olur. Hızlı olmasının yanında müdahalelere de hızlı cevap verir.

Çocuklar hep göz önünde olmalılar. Gelişim sorunlarının büyük bir kısmı ilk 6 yaşta ortaya çıkarlar ve bu sorunlar düzeltilmedikleri takdirde hayat boyu sorun yaratabilirler. Gelişim sorunlarını erken fark etmek içi gelişim testleri uygulanabilir. Aile veya çocuğun çevresindeki diğer insanlar bir sorun fark ettiklerinde aile ile iletişime geçmeliler. Aile durumu değerledirip bir sorun olduğuna karar verirse bir uzmana danışmalıdır. Gelişim için birçok test olsa da en çok kullanılanları AGTE, Bender Gestalt, Denver II, Good Enough – Harris Bir İnsan Çiz Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, Peabody Resim Kelime Testi, Porteus Labirentleri Testi dir.

Bütün bu testlerin yaş gruplarına göre normal değerleri bulunur. Çocuğun hem testlerdeki performansı hem de aileden alınan bilgiler doğrultusunda değerlendirilir. Genelde aile ile puanlar ve değerler paylaşılmaz. Uzaman testleri uyguladıktan sonra genel bir değerlendirmeyi aileye sunar. Uzman, ailenin sosyo-ekonomik düzeyi, eğitim düzeyi gibi faktörlerini dikkate alarak çocuğun güçlü, zayıf ya da geliştirilmesi gereken alanlarını aile aktarır.

 ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi – Cuma 10:00 – 20:00
Cumartesi 10:00- 20:00
Pazar 10:00- 20:00

  +9(0) 555 102 38 73

ADRES

Randevu Al

Her konuda bana danışabilirsiniz. Randevu almak ya da aklınıza takılan sorular için çekinmeden aşağıdaki formu doldurup bana yollayabilirsiniz.
En kısa zamanda sizinle iletişime geçeceğim.